Поради подорожуючим Туризм подій Фільм «7 чудес Полтави» Керівникам туристичних фірм   
Полтава туристична
 

Показники туристичного збору м. Полтави

Інформація про сплату закладами тимчасового розміщення (проживання) туристичного збору, запровадженого як місцевий збір рішенням позачергової сьомої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 31.01.2011 року. Загальна кількість платників туристичного збору (суб’єктів сплати ) у 2016 році – 30. До міського бюджету Полтави протягом 2016 троку надійшло 222 619,43 грн.

Трійка найбільших платників туристичного збору:
1 місце – ПП «Кампус Плюс», готель «Палаццо» - 60 966, 66 грн.;
2 місце – ТОВ «АРИСТОКРАТ І», готель «Аристократ» - 34 250,88 грн.;
3 місце – ОФІС – МАРКЕТ Х ТОВ, готель «Явір» - 25 950, 51 грн.

Дякуємо за наповнення міського бюджету!

Поновлена робота з категоризації готелів

У березні 2016 року поновлена робота зі встановлення категорії закладам тимчасового розміщення (проживання). Відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 997 до Порядку встановлення категорій були внесені зміни. Мінекономрозвитку України визначено уповноваженим органом із встановлення категорій закладам розміщення (проживання): готелі, мотелі, кемпінги, житлові кімнати, хостели тощо.

У розвиток вищезазначеної постанови КМУ вступив в дію наказ Мінекономрозвитку України від 19.02.2016 року № 267, яким затверджено склад комісії з категоризації та Положення про комісію.

Наказ № 267 – додається.

До уваги керівників закладів проживання

У відповідності до Податкового Кодексу України (02.12.2010 року № 2755-VІ) розроблено "Положення про механізм справляння та порядок сплати туристичного збору" у м. Полтава. Туристичний збір - це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету. Платниками збору визнано: громадян України, іноземців, осіб без громадянства, які прибувають до м. Полтава і отримують послугу тимчасового проживання в готелі, кемпінгу, мотелі, гуртожитку для приїжджих та інших закладах готельного типу.

Від збору звільнені: особи, які постійно проживають у місті, особи, які перебувають у відрядженні, інваліди, діти-інваліди та особи, які їх супроводжують (не більше однієї), ветерани війни, учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Ставка розміру туристичного збору - 1% від вартості усього періоду проживання у м. Полтава в закладі розміщення.

Як регуляторний акт Положення про туристичний збір оприлюднене в газеті "Полтавській вісник" від 31.12.2010 року № 53. Положення затверджене рішенням позачергової сьомої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 31.01.2011 року.

Лист ДПАУ – Про туристичний збір

Державна податкова інспекція України у зв’язку із численними зверненнями щодо механізму справляння туристичного збору надала роз’яснення з цього приводу. Лист ДПАУ «Про туристичний збір» можна прочитати у Всеукраїнському виданні для бюджетних організацій «Баланс-Бюджет» № 21 (328) від 23.05.2011 року.

Щодо справляння туристичного збору

Лист ДПC України від 20.08.2012 р. № 1091/0/71-12/15-2217м
Державна податкова служба України у зв'язку із зверненнями платників податків і зборів та з метою належного дотримання норм законодавства і окремих питань застосування положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - Кодекс) щодо справляння туристичного збору повідомляє.

Статтею 10 Кодексу визначено, що до місцевих податків і зборів належить, зокрема, туристичний збір (далі - збір).

Відповідно до п. 10.4 ст. 10 Кодексу місцеві ради в межах повноважень, визначених Кодексом, вирішують питання щодо запровадження збору, який є обов'язковим до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3 ст. 8 Кодексу).

Згідно зі ст. 268 Кодексу платниками туристичного збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської ради про встановлення збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов'язанням залишити місце перебування у зазначений строк.

Підпунктом 268.6.1 п. 268.6 ст. 268 Кодексу визначено особливість справляння збору, відповідно до якої податкові агенти справляють збір під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею), і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання.

Згідно з пп. 268.2.2 п. 268.2 ст. 268 Кодексу не можуть бути платниками збору, зокрема, особи, які прибули у відрядження.

Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон (зі змінами та доповненнями), затвердженою наказом Мінфіну України від 13.03.98 р. № 59 (далі - Інструкція № 59), визначено, що службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника органу державної влади, підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів (далі - підприємство), на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (за наявності документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства).

Документами, що підтверджують зв'язок такого відрядження з основною діяльністю підприємства, є, зокрема (але не виключно): запрошення сторони, що приймає та діяльність якої збігається з діяльністю підприємства, що направляє у відрядження; укладений договір чи контракт; інші документи, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документи, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з діяльністю підприємства, яке відряджає працівника.

Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 59 встановлено, що направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і оформлюється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту призначення, назви підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження.

З метою підтвердження правомірності надання пільги податковий агент повинен мати копії відповідних документів, що підтверджують належність особи до пільгової категорії. Особи, які не надали відповідних документів, що засвідчують їх належність до пільгової категорії, є платниками туристичного збору на загальних підставах.

Просимо довести вищевикладене до підпорядкованих органів державної податкової служби та платників податків і встановити контроль за правильністю справляння туристичного збору.
Заступник Голови А. ІГНАТОВ

Пільгу зі сплати туристичного збору необхідно підтвердити

У листі ДПС України зазначено, як повинні діяти податкові агенти (юридичні, у т.ч. і бюджетні установи, та фізичні особи) при справлянні туристичного збору з осіб, які прибули у відрядження. Туристичний збір належить до місцевих податків і зборів, тому питання про його запровадження на своїй території вирішують винятково місцеві ради на підставі прийнятих рішень.

Платниками туристичного збору є фізичні особи ( у т.ч. іноземці), які отримують послуги з тимчасового проживання (ночівлі) на території , на якій прийнято рішення про встановлення цього збору.

Справляють туристичний збір податкові агенти (адміністрації кемпінгів, готелів, гуртожитків, мотелів, санаторно-курортних закладів тощо), які на підставі рішення органів місцевого самоврядування під час надання послуг фізичним особам із тимчасового проживання зобов'язані утримувати з них збір і сплачувати його до бюджету.

У разі якщо послугами з тимчасового проживання скористались особи, які прибули у відрядження, то туристичний збір ними не сплачується. Але такі особи повинні надати податковим агентам копії документів, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства, установи, організації, а саме:

  • наказ (розпорядження) керівника чи заступника підприємства, установи, організації;
  • запрошення сторони про участь у заході;
  • укладений договір чи контракт із підприємством, що запрошує;
  • інші документи, що свідчать про участь відрядженої особи у конференціях, симпозіумах, переговорах.

Крім цих документів можуть бути надані й інші, що підтверджують перебування особи у службовому відрядженні.


Особи, які не надали підтвердних документів податковим агентам, повинні сплатити туристичний збір за встановленим порядком.

Коментар Т.Яблуновської,
редактор журналу "Баланс-Бюджет"