Поради подорожуючим Туризм подій Фільм «7 чудес Полтави» Керівникам туристичних фірм   
Полтава туристична
 

Адреса:

вул. Шведська Могила, 32

Братська могила російських вояків

На другий день після Полтавської битви російські воїни прощалися зі своїми загиблими товаришами.

О 4 годині ранку за наказом Петра І на Полі Полтавської битви вирили дві могили: одну меншого розміру - для офіцерів, іншу - для рядових, капралів та унтер-офіцерів. У них поховано усього 1345 воїнів. Над братською могилою насипали великий курган. На його вершині цар власноручно встановив дерев'яний хрест.

У 1894 році братська могила російських воїнів придбала той вигляд, який має зараз. Пам'ятник споруджений за проектом архітектора М. М. Ніконова за допомогою майстра О. Баринова. На верхній майданчик ведуть 39 сходів, на ній стоїть величезний гранітний хрест.

На східній стороні хреста вибита інформація про похованих тут. На західній - слова Петра І перед боєм: «А про Петра відайте, що йому життя не дороге, аби жила Росія в блаженстві і славі для добробуту вашого».

У 1907 році в середині кургану споруджено каплицю в ім'я святих апостолів Петра і Павла. Під час громадянської війни її так само, як і музей, розграбували.

У 1856 році на місці поховання загиблих воїнів була зведена й освячена церква на честь св. Сампсонія Странноприїмця.

Будівництво храму велося на кошти полтавського купця І. С. Судієнка. У 1895 році проведена його реконструкція за проектом архітектора М. М. Ніконова. На східному фасаді церкви, зверненому до братської могили, в ніші була встановлена ​​картина із зображенням Петра І під час молитви на передодні бою (не збереглася), а нижче прикріплена дошка з наказом царя перед боєм.

Розписи церкви виконали учні В. М. Васнєцова під його безпосереднім керівництвом. Адміністративно Сампсоніївська церква підпорядковувалася Хрестовоздвиженському монастирю.

У 1923 році церкву закрили. Під час німецько-фашистської окупації вона працювала, потім була знову закрита. Деякий час тут розташовувався склад. Знову відкрита в 1991 році.

© В. Павлов, 2009–2020.

Фотогалерея: